AEROBİC HAKKINDA

Aerobik deyince genelde ilk aklımıza gelen, jimnastik mayolarını geçirip, müzik eşliğinde hoplayıp zıplamak. Peki aerobik egzersiz tam anlamıyla ne demek? Aerobik, büyük kas gruplarını ritmik bir şekilde, 15-20 dakika, ya da daha uzun bir süre kullanarak, maksimum kalp atış hızının yüzde 60 ila 80’ini sağlayan egzersizlerdir.Aerobik egzersizleri, uzun süreli yapabileceğiniz, düşük yoğunluklu egzersizler olarak düşünebilirsiniz. Bunun içine; yürüyüş, bisiklet, koşu, yüzme, aerobik ve kayak gibi sporlar girer. Aerobik olmayan aktivitelerse, kısa süre için, daha yüksek bir yoğunlukta yaptığınız egzersizlerdir. Futbol, ağırlık çalışması gibi.

Aerobik, oksijen ya da hava kullanarak yapılan anlamındadır. Aerobik bir egzersiz yaparken, küçük bir konuşmayı devam ettirebilirsiniz. Eğer, konuşurken, nefesiniz kesiliyorsa, büyük ihtimal aerobik olmayan bir egzersiz yapıyorsunuzdur. Aerobik olmayan bir egzersiz yaparken, daha çabuk yorulursunuz ve kaslarınız daha çok ağrır.

Kardiyovasküler yararları

Aerobik egzersizler, vücuttaki oksijeni artırıp, kalbin oksijeni daha etkili bir şekilde kullanmasını sağlayarak, kalp ve akciğerleri formda tutar. Tek başına egzersiz, kalp hastalıklarını önleyemez ve iyileştiremez. Ancak egzersizle, bu riski aşağı çekmek mümkündür.

Aerobik egzersizlerin diğer yararları

Vücuttaki yağ oranını denetim altında tutar. (Ağırlık çalışması ve makul bir diyetle birlikte kilo vermenizi sağlar.)
Yorgunluğa karşı direnci artırır ve fazladan enerji verir.
Kaslarınızı şekle sokar ve vücuttaki yağsız kütleyi artırır.
Gerginliğinizi alır ve uyumanıza yardımcı olur.
Dayanıklılığı artırır.