BODY BUILDING

Bilimsel yapıldığı taktirde vücut geliştirme sporunun insan vücuduna olan faydaları sayılamayacak kadar çoktur.
Şöyle ki :
Kasları mükemmel seviyede çalıştırarak kuvvetlendirir, geliştirir, yeniler ve vücuda güzel bir estetik kazandırır.
Kalp-kan dolanımı sistemini optimum seviyede düzenler.Kalbin çok daha sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olur,bu sayede kalp hastalıklarını önler.
Örneğin: Kolesterol oranını %5 ile %10 arasında azalttığı dolayısıyla iyi kolesterol (HDL)oranını yükselttiği kanıtlanmıştır. Vücudun toplam dayanıklılık kapasitesini arttırır ve yüksek bir kondisyon eğrisi kazandırır. Örneğin,İnsan gücünü %150 ile %250 arasında arttırdığı ispat edilmiştir.Göğüs kafesinin genişlemesini sağlar ve bu sayede vücudun solunum kapasite oranını yükseltir.
Vücut hakimiyetini,denge ve konsantrasyonunu arttırır. Gelişme çağında boy uzamasına yardımcı olur.İleri yaşlarda meydana gelen kas erimesini ve bir takım eklem rahatsızlıklarını önler.

Metabolizmanın atletik yapılaşmasına yardımcı olur ve vücudun selülit ve kilo verme problemlerini yok ederek estetik açıdan kalıcı ve avantajlar sağlar.

Sakatlıklar süresince küçülen ve güçsüzleşen vücudun bir çok bölgesinin kuvvetlenmesine ve eski sağlığını kazanmasına yardımcı olur.

Duruş bozukluklarını ve organizmaya olan negatif etkilerini gideren en uygun spordur. Kondisyon ve ağırlık çalışmalarının en önemli bölümünü meydana getirir ve bütün spor branşlarının özel bir branşıdır. Kötü alışkanlıklardan koruyan ve kurtulmayı sağlayan buna karşın metabolizmanın verimliliğini arttıran özel bir spor branşıdır. Disiplin;hırs;kendine güven,sabır,azim,ruh ve beden hakimiyeti gibi üstün özellikler kazandırır.

Vücut Geliştirme sporunun ,bilimsel yapıldığı taktirde şu hastalıkları önlediği kabul edilmiştir.

PSİKOLOJİK STRES-ZİHİNSEL VE RUHSAL BOZUKLUKLAR
KISMİ İKTİDARSIZLIK
KANSER VE ŞEKER HASTALIĞI
EKLEM İLTİHABI
OSTEOPORESES-KEMİK ERİMESİ
KAN DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALP RAHATSIZLIKLARI
KAS VE ORGAN ZAYIFLIKLARI
DURUŞ VE GÖRÜNTÜ BOZUKLUKLARI