SPİNNİNG NEDİR?

Spinning özel tasarlanmış bisikletlerle müzik eşliğinde yapılan ve maksimum yağ yakımını sağlayan bir aerobik egzersizdir.

Spinning Faydaları

Spinning aerobik içerikli bir grup dersi olup her şeyden önce çok iyi bir kardiovasküler egzersiztir. Bununla beraber aerobik dayanıklılığı geliştiren etkiye sahiptir. Düzenli yapılan kardiovasküler egzersizler vücudumuzdaki yağ oranını düşürmenin yanında kalbimizin güçlenmesini ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Bu da erken yorulmamızı engelleyerek kalp dayanıklılığını arttırır. Spinning dersinin temposu ve enerjisi en iyi yağ yakımını sağlamaya ve kalp dayanıklılığını geliştirmeye birebirdir. Tüm bunların yanında spinning yaparken bisiklet üzerinde ayakta ve oturarak, hız ve pedal dirençleriyle oynanarak yapılan çeşitli kombinasyonlarla vücudun merkez (karın ve bel) bölgesini çalıştırılarak bacaklarında sıkılaşmasını sağlayabiliriz.

Neden Spinning?

Vücudumuzdaki yağ oranını düşürmek için kardiovasküler egzersizler yapmamız gerekir. Koşu bandı, cross trainer, bisiklet, stepper, kürek çekmek ve yüzmek spor salonunda yapabileceğiniz kardiovaküler egzersizlerden bazılarıdır fakat her gün rutin olarak yapılan kardio makineleri bir süre sonra hem sıkıcı gelecek hem de vücudun gelişimini yavaşlatmaya başlayacaktır. Gelişimi devam ettirmek için sürekli yapılan rutin egzersizleri zamanla değiştirip vücudu şaşırtarak gelişimi tetiklememiz gerekmektedir. Grup dersleri bu konuda faydalanabilinecek önemi ve eğlenceli bir alternatiftir.Spinning grup dersleri içinde temposu en yüksek ve eğlenceli bir aerobik aktivite olarak yağ yakımı ve kondüsyon için yararlanılabilinecek en iyi derslerden biridir.

Spinning dersi içerisinde çeşitli antrenman sistemleri uygulanır. Günümüzde gelişen antrenman sistemleri içinde yağ yakımı ve dayanıklılık gelişimi için tercih edilen en yararlı sistemlerden biri İNTERVAL ANTRENMAN şeklidir. İNTERVAL ANTRENMAN nabzın zaman zaman yüksek zaman zaman düşük aralıkta tutulduğu iniş çıkışlı değişik seviyelerde yapılan yağ yakmak ve kondüsyon için faydalı olan bir antrenman sistemidir. Spinning içeriğinde hız yükselterek ve düşürerek, pedal direncini arttırarak ve gevşeterek interval antrenman sistemi uygulanır. Temponun orta seviyelerde tutularak pedal direncinin artırılması ile tepe tırmanma modu, temponun yükseltilerek pedal direncinin biraz daha düşürülmesi ile yokuş aşağı inme modu sağlanarak interval antrenman sistemi uygulanır. Böylelikle spinning özel tasarım bisikletler ve popüler müzikler eşliğinde ihtiyacınız olan motivasyona kendiliğinden sahip olarak çeşitli kombinasyonlar ile en faydalı antrenman sistemini uygulamanızı sağlayacaktır.

Sonuç

Spinning yaparken maksimum yağ yakımı sağlayacak ve kondisyonunuzu geliştireceksiniz. Bu sayede metabolizmanızı hızlandıracak ve ders sonrasında bile yağ yakmaya devam edeceksiniz. Aynı zamanda popüler ve eğlenceli müzikler eşliğinde günün stresinden kurtulacaksınız…